HPK juhlakaudellaan merkittävään liikevoittoon – “Tavoite on käytännössä toteutettu”

12.6.2020
HPK juhlakaudellaan merkittävään liikevoittoon – “Tavoite on käytännössä toteutettu”

HPK Liiga Oy:n viides toimintavuosi tuotti kulujen ja verojen jälkeen voittoa 251 470 euroa. Yhtiön liikevaihto oli 6,61 miljoonaa euroa.

Yhtiön liikevaihto laski viime tilikaudesta 385 000 eurolla. Liiketoiminta oli ollut läpi koko tilikauden vahvassa kasvussa sarjan keskeyttämiseen asti. Tähän merkittävimpiä syitä olivat edellisellä kaudella voitettu Suomen mestaruus sekä seuran 90-vuotisjuhlakausi.

– Liiketulos on palkinto isosta työmäärästä. Strategiamme yhtenä päätavoitteena on ollut yhtiön vakavaraisuuden ja taseen kuntoon laittaminen. Haaveena oli, että 90-vuotias HPK on velaton. Ja voimme nyt sanoa, että tämä tavoite on käytännössä toteutettu. Ilman motivoitunutta, sitoutunutta ja ammattitaitoista henkilöstöä liiketuloksemme ei olisi tällainen. Syksy tulee olemaan haasteellinen ja täynnä epävarmuutta. Mutta tärkeintä on, että HPK:n tulevaisuus on taattu, toimitusjohtaja Antti Toivanen kertoo seuran tiedotteessa.


---
Julkaisija: Antti Seppänen